فراموش کردم
اعضای انجمن(194) مقررات انجمنهای سایت نظرات انجمن
جستجوی انجمن
نگاه سوم (Intelligent )    

تفاوت پوستر فیلم های ایرانی و خارجی

درج شده در تاریخ ۸۹/۱۲/۲۲ ساعت 19:29 بازدید کل: 1853 بازدید امروز: 2 0 می‌پسندم  
 

 

                                                      به نام خدا

در این مطلب خواستم پوستر فیلم های ایرانی و خارجی البته صرفآ نه فیلم های هالیوود بلکه فیلم های آزادرا مورد بحث قرار دهم.

اول  پوسترهای ذیل را مشاهده کنید

گروه اول

                  

               1(الف)                                                     1(ب)

 

 

و گروه دوم 

        

                              2(ب)                                                          2(الف)

 

خب شاید در نگاه اول تفاوت های ساده ای را مشاهده کردید حالا میخواهیم بحث را اصولی پیگیرشویم بر اساس قوانین گرافیکی.

کیفیاب بصری (کمپوزیسیون(ترکیب بندی).توازن.هماهنگی.رنگمایه.و ... در دو گروه بالا با همدیگر متفاوت است.ویا میتوان گفت در گروه اول عناصروجنبه های بصری به خوبی اجرا شده است و اما در گروه دوم هیچ جنبه ی مثبتی به چشم نمی خورد.از لحاظ رنگ بندی استفاده مناسب و تضاد رنگی و یکنواختی در گروه اول پوستر را زیباتر جلوه داده است.و در گروه دوم استفاده پر خاشجویانه از رنگ پوستر را به صورت بازاری نشان داده است.و نکته های دیگر ...

 1(الف) فیلمی با نام( سه روز آینده) می باشد.حال از درون مایه فیلم بگذریم و به شخصیت اول این فیلم توجه می کنیم شخصیت نقش اول فیلم راسل کرو می باشد.

یکی از نامدارترین بازیگران عصر حاظر ولی پوستر این فیلم به راسل کرو به صورت مجهول نگاه کرده و شخصیت وی را با کاغذ و روزنمامه دیواری ها و در شیوه گرافیک که به کولاژ و تکه چسبانی مشهور است نمایان کرده است.واین به نوبه ی خود تکنیکی در ارائه پوسترمیباشد.

در مقابل در فیلم 2 (الف) فیلم (کتاب قانون) بر خلاف این قضیه را مشاهده می کنیم هیچ زیبایی در پوستر نمی بینیم فقط بر بازیگران اصلی تاکید می کند.و به این گونه پوسترها را می توان جزو پوستر های تبلیغاتی محسوب کرد. نمونه دیگر را  در فیلم زن ها فرشته اند مشاهده می کنیم  که چهره های محبوب را نشان داده است و از این طریق مخاطب را فقط به جذابیت شخصیت ها وا می دارد.

 به فیلم 1 (ب) و 2 (ب) دقت کنید. فیلم 1 (ب) فیلمی است با  نام( دختران رنگی) واقعآ چقدر طراح این پوستر ماهرانه به این قضیه نگاه کرده بدین صورت که با دقت و بررسی که به موضوع فیلم داشته پوستری را ارائه کرده که با حال و هوای فیلم یکسان است. با رنگهای مختلف که هر رنگ نشان یک دختر می باشد چهره یک دختری را ترسیم کرده است(دختران رنگی).

و در مقابل فیلم زن ها فر شته اند فقط پنج شخصیت زن را به صورت کلی به صفحه انداخته اصلآ و به محتوای فیلم اشاره مستقیم داشته است.در این پوستر مثل پوستر دختران رنگی می توانست با موضوع فیلم بازی کند و در نوع موضوع فیلم پوستری را ارائه دهد.ولی متاسفانه سازنده ی این پوسترها از فکر مبارکش استفاده نکرده است.

 

قبل از هر چیز بایدگفت که سینمای ایرانی طبق روال صنعت پول سازی جلو می روند البته به استثناء فیلم های انگشت شمار اما این صنعت چگونه رواج پیدا می کند.

 با چهره شناساندن بدین گونه که چهرهای از شخصیت های مشهورو دوستدار مخاطب در صفحه پوستر گنجانده می شودو از این طریق مخاطب را به گرایش فردی خود در مورد شخصیت مورد علاقه اش می رساند نمونه این ترفند را می توان در دو پوستر 2(الف) و 2 (ب) مشاهده کرد.

و البته نباید به قضیه یک طرفه نگاه کرد.پوستر هایی  هستند که واقعآ می توان با نام پوستر های سینمایی قید کرد. برای مثال :

 این پوستر توسط رضا عابدینی یکی از طراحان گرافیک ایران برای فیلم خواب خاک اجرا شده است. و اینجا است که قرق بین یک هنرمند و شخص X  که طراح پوستر های تبلیغاتی می باشدرا می توان فهمید.

و اما می خواستم بگم که ای کاش مسوولان سینمایی کشور سینما را از دید هنری ببینند و به عنوان هنر سینما عرضه کنند نه برای رسیدن به آرمان های سودجویانه و سرمایه گذاری های بازاری. آمین

 

 

دوستان عزیز در این مورد توضیحات زیادی جا دارد ولی بنده به خاطر در نظر گرفتن حوصله ی شما در خواندن مطالب سعی کردم مطلب را به صورت خلاصه ارائه دهم.

با تشکر 

 

 

نگاه سوم(Intelligent )
۸۹/۱۲/۲۲ - 19:46
از جملات (ممنون_خوب بود_عالیه_امتیاز و... )استفاده نکنید.
اگر هم نظری نداشتید فقط بنویسید (مفید در جهت اطلاعات عمومی)
:)
مرتضی فرخانی(mobf )
۸۹/۱۲/۲۲ - 19:59
فایدش چیه؟
مفید باشه یا نباشه
کل این سایتم بیان نظر بدن
چه تاثیری در روند کار میزاره؟
کی اهمیت میده؟چی تغییر میکنه؟
نگاه سوم(Intelligent )
۸۹/۱۲/۲۲ - 20:10
دوست گرامی قرار نیست تاثیری داشته باشه یا نه . مطلبی که درج می شه برای تحسین و ممنون گفتن نیست البته بستگی به نوع مطلب داره.این مطلب از نوع اطلاعات عمومی جدا از تخصص کاری وعلایق هر شخصی است.
خود شما مطلبی درج می کنین که فقط در نظرات خوب بود و عالی بود درج بشه ؟ که با گفتن خوب بود و... باید گفت چی تاثیری داره ...
كافئین(CINEMA )
۸۹/۱۲/۲۳ - 11:07
متاسفانه سينماي ايران لاشه ي مرده ايست كه گاهي ناگهان تكان اندكي مي خورد اما دو باره به كما مي رود ... چون زور و مذهب و اقتصاد اون رو كنترل مي كنند ... هنر را مورد سواستفاده قرار مي دهند و براي خود هنر هيچ ارزشي قائل نيستند ... هنر براي آنها ابزار است مثل كلنگ ، بيل ، مته و غيره
ماکس نت MAXNET(kazemaa )
۸۹/۱۲/۲۳ - 17:31
انصافا هنر گرافیک چیزهایی خلق می کنه که که ماورا تصور انسان هستش
جلال علی اصغری(eblis87 )
۸۹/۱۲/۲۳ - 18:53
ولی انصافا اون تصویر 1 (ب) خیلی قشنگ هستش :)
نگاه سوم(Intelligent )
۸۹/۱۲/۲۴ - 12:22
ممنون که پی گیر مساله هنر هستید ...
مخصوصا عشق سینما که یکی از سینما دوستان هست.
كافئین(CINEMA )
۸۹/۱۲/۲۴ - 13:53
مذهب بيشتر از همه سينما رو مسموم كرده ... تو طول تاريخ مذهب از هنر سواستفاده مي كرده
نگاه سوم(Intelligent )
۸۹/۱۲/۲۴ - 14:23
نه حالا گفته شما درست (سینما) ولی اینجا بحث مذهبیت و دخالتش در پوستر فیلم نیست.
كافئین(CINEMA )
۸۹/۱۲/۲۴ - 15:43
ولي حماقت هاي مذهبي (اصل مذهب با هنر و زيبايي و علم يكيه ) باعث نابودي هنر ميشه ...
جمال نقش(naghsh )
۸۹/۱۲/۲۶ - 11:10
این تفاوت پوسترها که توضیح دادیدکاملاً روشن شد.ولی آیا پوستریک فیلم تجاری با یک فیلم هنری هم باید ازاین قاعده استفاده کندیافکرگیشه هم باشدویاتلفیقی باشدکه بتواندباتماشاگرارتباط برقرارکند.
نگاه سوم(Intelligent )
۸۹/۱۲/۲۶ - 12:03
هیچ فرقی نمی کند چه فیلم تجاری یا هنری . مهم این هست که پوستر به گونه ای باشد که واقعآ برازنده ی یک پوستر با رعایت اصول گرافیک و هنر باشد .


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبریک به تمام دست اندر کاران بی تدبیر و خفت پذیران همیشگیباشگاه سانداووشو المپیک شهرستان میانه ثبت نام میکندمی دانید چرا پرندگان آواز می خوانندآموزشگاه کنکاش برگزار می کند:نابغه ها چگونه وقت خود را تنظیم میکردند؟آیهای از قرآن سردر دانشگاه هاروارددختر موتورسوار باعث چپ شدن ریو شد !سیر مرد سالاری از عهد بوق الی الابد !قیمت بنزین در روزهای آینده مشخص خواهد شدآموزش: تایپ اعداد فارسی در word

مسئولیت کلیه مطالب به عهده نویسندگان و ارسال کنندگان آن است